//Kristina ir Ineta – įkvepiančios „Žemės herojės“

Klimato kaitos situacija kelia didelį susirūpinimą, todėl vis aktualesne tema tampa ekologiškas gyvenimo būdas, atsakingas vartojimas, aplinką tausojančių įpročių „prisijaukinimas“. Ar gyventi be atliekų ir minimaliai sumažinti savo CO2 pėdsaką aplinkoje – misija įmanoma?

Į šį ir panašius klausimus bandome atsakyti kalbindami žmones, kurie ne tik kasdienybėje taiko aplinkai draugiškus gyvenimo principus, bet tai daryti įkvepia bei skatina ir kitus. Mes juos vadiname – „Žemės herojais“, kurie savo rūpestį reiškia realiais veiksmais.

Kristina ir Ineta – įkvepiančios natūralaus gyvenimo būdo atstovės kasdieniniame gyvenime taikančios „zero waste“ principus. Aplinkosaugos temos ir pasirinktas gyvenimo būdas ne tik pakeitė Kristinos ir Inetos kasdienybę, bet ir paskatino kurti Facebook tinklaraštį „Upės žalios“ bei vesti mokymus įvairiomis temomis apie tvarią buitį. Kaip pasakojo tinklaraščio kūrėjos, šiuo projektu siekia pasidalinti su kitais savo patirtimi ir žiniomis apie gyvenimą be atliekų.

KOKIĄ ŽINIĄ SKLEIDŽIATE UŽSIIMDAMOS EDUKACINE VEIKLA IR RAŠYDAMOS TINKLARAŠTĮ „UPĖS ŽALIOS“?

„Upės žalios“ yra mūsų dviejų, Kristinos ir Inetos, projektas kuriame dalijamės patirtimi apie tvarią buitį, „zero waste“ gyvenimo būdą, augalinę ir intuityvią mitybą, natūralią kūno priežiūrą, gydymąsi ir aromaterapiją, lėtą madą bei „mindfulness“ praktiką ir jausmų ekologiją. Tinklaraštyje dalijamės savo gyvenimiška patirtimi bei faktais apie Žemės situaciją, o taip pat kiekviena vedame mokymus minėtomis temomis. Taip siekiame praplėsti kitų žmonių supratimą apie aplinką tausojantį gyvenimo būdą.

KAIP SAVO VEIKLA PRISIDEDATE PRIE CO2 KIEKIO MAŽINIMO?

Pagrindinis mūsų mokymų objektas yra tvari buitis. Pavyzdžiui, pristatome žmonėms, kaip ir kur apsipirkti sukuriant kuo mažiau atliekų. Tačiau skatiname nedaryti to fanatiškai: planuoti savo apsipirkimus sudarant patogų, prie kasdienės dienotvarkės derantį, sąrašą, o ne kasdien neapgalvotai važinėti po miestą specialiai ieškant „zero waste“ prekybos taškų. Juk, taip automobiliu į orą išmetame tik dar daugiau CO2.

KADA IR KODĖL SUSIDOMĖJOTE APLINKOS APSAUGOS TEMA? KAIP TAI PAKEITĖ JŪSŲ GYVENIMĄ?

„Zero waste“ tema domimės ir praktikoje taikome jau beveik 3 metus. Iš pradžių galvojome, kad tai labai lengvas kelias, tačiau taip nėra. Jis mus moko ir grūdina. Taikydamos „zero waste“ gyvenimo principus išmokome planuoti apsipirkimus, mūsų abiejų namai tapo estetiškai jaukesni, nes juose atsirado daug gražių tvarių virtuvės ir vonios priemonių. Taip pat įgijome daug žinių apie plastiko poveikį gamtai bei sveikatai, ir per tiek laiko išmokome būti tolerantiškos tiems, kuriems plastiko atsisakymas nėra svarbus.

O NUO KO PATARTUMĖTE KITIEMS ŽMONĖMS PRADĖTI KEISTI SAVO ĮPROČIUS Į LABIAU APLINKĄ TAUSOJANTĮ GYVENIMO BŪDĄ?

Tvarus gyvenimo būdas yra apipintas įvairiomis nuomonėmis ir patarimais, todėl kiekvienas skirtingai pajaučiame, nuo ko pradėti. Pavyzdžiui, kad sumažintume drabužių kiekį, mes spintą tvarkėme taikydamos kai kuriuos kapsulės metodus ir Marie Kondo patarimus, o gaminant „zero waste“ dantų pastą ar namų valymo priemones kiekviena naudojome skirtingus eterinius aliejus. Nors ir gyvename pagal tą pačią filosofiją, bet patarimus pritaikome pagal savo pajautimą. Vis tik, visiems bendrai reikėtų atsisakyti vienkartinių daiktų – plastikinių šiaudelių, puodelių, maišelių, ausų krapštukų, nes jiems gana greitai galime surasti daugkartines alternatyvas. Be to, dėl vienkartinių daiktų naudojimo mūsų planeta kenčia labiausiai – pasaulyje plastiko perdirbama tik apie 9 proc., o jam suirti reikia kelių šimtų metų.

KOKIŲ SKAITYTOJŲ REAKCIJŲ AR ATSILIEPIMŲ, SUSIRŪPINIMŲ PASTEBITE SAVO TINKLARAŠTYJE?

Kai tik pradėjome kurti tinklaraštį daug kas skeptiškai žiūrėjo į „zero waste“ judėjimą, o dabar pastebime, kad žmonės linkę domėtis ne tik naudojamo produkto sudėtimi, bet ir pačios pakuotės, jos perdirbimo ar kompostavimo galimybėmis. Neseniai sužinojome, kad naudojame dantų siūlą, kuriame yra poliesterio (plastiko). Paaiškėjo, kad gamintojas suklydo nurodydamas sudėtį, o mūsų bendraminčiai greitai pasidalino apie tai, po vienu iš mūsų įrašų. Tai yra labai svarbu – didėjant sąmoningų žmonių ratui, gamintojai priversti atidžiau žiūrėti į savo gaminamas prekes ir tapti atsakingais prieš gamtą.

KAS JUS LABIAUSIAI MOTYVUOJA ŠIOJE VEIKLOJE? KAIP MANOTE, KAS GERIAUSIAI ĮKVĖPTŲ IR KITUS KEISTI SAVO VARTOJIMO ĮPROČIUS?

Manome, kad geriausi įkvėpėjai esame mes patys, o tiksliau tie, kurie stengiasi gyventi tvariai. Su savo daugkartiniais maišeliais, puodeliais, gertuvėmis ir šiaudeliais nešame žinutę, kad pasaulyje norime pokyčių, kad mums svarbi gamta ir jos ateitis.